Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2013 Entries - Great West Indoor Championships

Published by
RunnerSpace.com/College   on Feb 21 2013, 07:51 AM

 

Licensed to South Plains Area Track Officials, Inc. - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/20/2013 11:04 PM
                GREAT WEST CONFERENCE - 2/23/2013 to 2/24/2013                 
                     Indoor Track and Field Championships                      
                                 Houston Texas                                 
                               Performance List                                
 
Event 1  Women Indoor Pentathlon
===============================================================================
     Name                        Year School               Points           
===============================================================================
  1  Esplin, Lexie                    Utah Valley            3328 
  2  Lingwall, Jessica                Utah Valley            3145 
  3  Heaton, Mykah                    Utah Valley            2992 
  4  Garnett, Gately                  Utah Valley              NP 
  5  Shields, Ali                     Utah Valley              NP 
  6  Robertson, Autumn                Utah Valley              NP 
  7  Smith, Kelly                     New Jersey I             NP 
  8  Alfaro, Esther                   New Jersey I             NP 
  9  Scott, Desiree                   Houston Bapt             NP 
 10  Brooks, Jasmine                  Texas-Pan Am             NP 
 11  Velasquez, Cindy                 Texas-Pan Am             NP 
 12  Schroeder, Alison                New Jersey I             NP 
 
Event 2  Men Heptathlon
===============================================================================
     Name                        Year School               Points           
===============================================================================
  1  Wickhamshire, Stephen            Utah Valley            4406 
  2  Rosser, Ty                       Utah Valley              NP 
  3  Poppe, Jason                     New Jersey I             NP 
  4  Pratt, Marcus                    Utah Valley              NP 
  5  Akins, Morgan                    New Jersey I             NP 
  6  O'Brien, Shawn                   Houston Bapt             NP 
  7  Hamilton, Norman                 New Jersey I             NP 
 
Event 3  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sharp, Darian                    Utah Valley        17:49.51 
  2  Blackham, Angela                 Utah Valley        18:03.52 
  3  Marut, Ewelina                   New Jersey I       18:22.96 
  4  Hazel, Bridget                   Utah Valley        18:54.86 
  5  Fabian, Tania                    Texas-Pan Am       20:00.53 
  6  Hollenbach, Breanne              New Jersey I             NT 
 
Event 4  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Perri, Matt                      Houston Bapt       14:39.26 
  2  Rondon, Daniel                   New Jersey I       15:15.98 
  3  Butterfield, Macy                Utah Valley        15:19.68 
  4  Serrano, Luis                    Texas-Pan Am       15:20.36 
  5  Rizzo, Scott                     New Jersey I       16:11.91 
  6  Chamberlain, Kevin               Utah Valley              NT 
  7  McCabe, Josh                     Utah Valley              NT 
  8  Ibarra, Hansel                   Texas-Pan Am             NT 
  9  Baumbach, Christian              New Jersey I             NT 
 10  Emery, Brenden                   Utah Valley              NT 
 
Event 5  Women 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Whitt, Jessica                   Houston Bapt        2:14.94 
  2  Gomez, Taylor                    Utah Valley         2:17.91 
  3  Whitt, Jamie                     Houston Bapt        2:21.35 
  4  Guerin, Bria                     Houston Bapt        2:21.54 
  5  Sweatfield, Shaelee              Utah Valley         2:23.19 
  6  Galloso, Robin                   Texas-Pan Am        2:24.45 
  7  Gutzman, Celeste                 Utah Valley         2:28.30 
  8  Rodriguez, Rebekah               Texas-Pan Am        2:28.69 
  9  Elsekhely, Aya                   New Jersey I        2:30.38 
 10  Jezewska, Anna                   New Jersey I        2:30.50 
 11  Castillo, Alexandra              Houston Bapt        2:31.73 
 12  Arnold, Alexandra                New Jersey I        2:40.35 
 13  Karnas, Catherine                New Jersey I        3:16.87 
 
Event 6  Men 800 Meter Run Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Hansen, Jaxon                    Utah Valley         1:54.69 
  2  Aguinaga, Anthony                Houston Bapt        1:54.94 
  3  Yardley, Brandon                 Utah Valley         1:55.05 
  4  Casse, Martin                    Texas-Pan Am        1:55.19 
  5  Rosalez, Joshua                  Texas-Pan Am        1:55.41 
  6  Thomas, Moheb                    New Jersey I        1:57.13 
  7  Monsen, Josh                     Utah Valley         1:57.91 
  8  Smith, Tanner                    Utah Valley         1:58.17 
  9  Montoya, Ulysses                 Houston Bapt        1:58.44 
 10  McKinney, Samuel                 Chicago Stat        1:59.47 
 11  Zamora, Javier                   Houston Bapt        2:00.40 
 12  Flowers, Raymond                 Texas-Pan Am        2:00.45 
 13  Claypool, Jordan                 Houston Bapt        2:01.02 
 14  Johnson, Chris                   Houston Bapt        2:04.39 
 15  Hamilton, Norman                 New Jersey I        2:04.51 
 16  Brown, Matthew                   New Jersey I        2:05.76 
 17  Daudelin, Timothy                New Jersey I        2:08.13 
 18  Bailey, Nathaniel                New Jersey I        2:08.92 
 19  Nashed, Andrew                   New Jersey I             NT 
 20  Neilly, Ramon                    Texas-Pan Am             NT 
 21  Martins, Michael                 New Jersey I             NT 
 22  Lamb, Lucas                      New Jersey I             NT 
 
Event 7  Women 60 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Gaines, Brittane                 Houston Bapt           7.57 
  2  Cameron, Lakesha                 Houston Bapt           7.66 
  3  Robertson, Sharifah              Chicago Stat           7.74 
  4  Williams, Skyla                  Houston Bapt           7.75 
  5  Brooks, Jasmine                  Texas-Pan Am           7.82 
  6  Burr, Megan                      Utah Valley            7.85 
  7  Wren, Alisha                     Chicago Stat           7.85 
  8  Young-Baker, Natalie             Utah Valley            7.90 
  9  Brown-Renshaw, Rebecca           Utah Valley            7.90 
 10  Juarez, Cassie                   Houston Bapt           8.01 
 11  Knowles, Krissy                  Utah Valley            8.06 
 12  Allen, Summer                    Chicago Stat           8.43 
 13  Whyte, Jazmyn                    New Jersey I           8.81 
 14  Jones, Reagan                    Houston Bapt             NT 
 15  Avecillas, Diane                 New Jersey I             NT 
 
Event 8  Men 60 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Laryea-Akrong, Allah             Utah Valley            6.71 
  2  Taylor, Nicholas                 Utah Valley            6.80 
  3  Provitt, Isaac                   Chicago Stat           6.98 
  4  Porteous, John                   New Jersey I           7.09 
  5  Johnson, Dijan                   Texas-Pan Am           7.09 
  6  Rusch, Logan                     Utah Valley            7.14 
  7  Boyd, Brandon                    Houston Bapt           7.18 
  8  Peterson, Jordan                 Utah Valley            7.27 
  9  Trevino, Alejandro               Texas-Pan Am           7.28 
 10  Jackson, Kory                    Chicago Stat           7.33 
 11  Jackson, Kameron                 Chicago Stat           7.44 
 12  Tucker, Denzel                   Chicago Stat           7.56 
 13  Meyers, James                    New Jersey I           7.57 
 14  Gardner, Garrett                 Chicago Stat             NT 
 15  Mercer, Timothy                  Chicago Stat             NT 
 
Event 9  Women 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Paddock, Courtney                Utah Valley           58.36 
  2  Bryant, Sharonda                 Houston Bapt          58.88 
  3  Haynes, Kenisa                   Houston Bapt          59.16 
  4  Rodriguez, Melissa               Texas-Pan Am          59.61 
  5  Scott, Joshlynn                  Chicago Stat          59.74 
  6  Hinojosa, Carolina               Texas-Pan Am          59.75 
  7  Vazquez, Stephanie               Texas-Pan Am        1:00.23 
  8  Webb, Roneisha                   Houston Bapt        1:00.42 
  9  Sweet, Samantha                  Utah Valley         1:00.55 
 10  Lawrence, Shanae                 Houston Bapt        1:01.97 
 11  Anderson, Geneva                 Texas-Pan Am        1:02.52 
 12  Goodman, Cierra                  Chicago Stat        1:02.90 
 13  Barroso, Deandra                 Texas-Pan Am        1:03.50 
 14  Scott, Jusilya                   Chicago Stat        1:04.59 
 15  Pressley, Morgan                 Houston Bapt             NT 
 
Event 10  Men 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Porteous, John                   New Jersey I          48.85 
  2  Johnson, Dijan                   Texas-Pan Am          49.47 
  3  Christian, Brice                 Houston Bapt          49.67 
  4  Hicks, David                     Houston Bapt          50.56 
  5  Odom, Tyler                      Chicago Stat          50.58 
  6  Moreno, Edgar                    Texas-Pan Am          50.98 
  7  McCullum, Darryl                 Houston Bapt          51.41 
  8  Harris, LaDarien                 Houston Bapt          51.76 
  9  Neilly, Ramon                    Texas-Pan Am          51.85 
 10  Malone, Korey                    Houston Bapt          51.94 
 11  McFarland, Jarell                Houston Bapt          52.45 
 12  Peterson, Jordan                 Utah Valley           52.52 
 13  Hicks, Mark                      Chicago Stat          52.87 
 14  Spears, Dwain                    Texas-Pan Am          53.01 
 15  MacDonald, Bryan                 Texas-Pan Am          53.45 
 16  Meyers, James                    New Jersey I          53.99 
 17  Adesoye, Agbolade                Chicago Stat        1:02.43 
 18  Brydson, Jacob                   Utah Valley              NT 
 19  Daudelin, Timothy                New Jersey I             NT 
 
Event 11  Women 60 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Scott, Desiree                   Houston Bapt           9.04 
  2  Knowles, Krissy                  Utah Valley            9.08 
  3  Lingwall, Jessica                Utah Valley            9.16 
  4  Lofton, Kourtney                 Houston Bapt           9.18 
  5  Burr, Megan                      Utah Valley            9.21 
  6  Esplin, Lexie                    Utah Valley            9.25 
  7  Shields, Ali                     Utah Valley            9.33 
  8  Heaton, Mykah                    Utah Valley            9.37 
  9  Alfaro, Esther                   New Jersey I           9.91 
 10  Chamra, Chelsea                  New Jersey I          10.44 
 11  Webb, Roneisha                   Houston Bapt             NT 
 
Event 12  Men 60 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Zarate, Macario                  Texas-Pan Am           8.25 
  2  Porteous, John                   New Jersey I           8.37 
  3  Eisenhour, Cole                  Utah Valley            8.45 
  4  Akins, Morgan                    New Jersey I           8.51 
  5  O'Brien, Shawn                   Houston Bapt           8.74 
  6  Martinez, Guillermo              Texas-Pan Am           9.11 
  7  Poppe, Jason                     New Jersey I           9.11 
  8  Wickhamshire, Stephen            Utah Valley            9.32 
  9  Harb, Hussein                    New Jersey I           9.49 
 10  Hamilton, Norman                 New Jersey I          10.88 
 
Event 13  Women 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Haynes, Kenisa                   Houston Bapt          25.29 
  2  Pressley, Morgan                 Houston Bapt          25.56 
  3  Williams, Skyla                  Houston Bapt          25.58 
  4  Cameron, Lakesha                 Houston Bapt          25.68 
  5  Burr, Megan                      Utah Valley           25.70 
  6  Jones, Reagan                    Houston Bapt          25.76 
  7  Wren, Alisha                     Chicago Stat          25.86 
  8  Paddock, Courtney                Utah Valley           25.87 
  9  Brown-Renshaw, Rebecca           Utah Valley           26.10 
 10  Sweet, Samantha                  Utah Valley           26.26 
 11  Chitava, Pearl                   Chicago Stat          26.50 
 12  Robertson, Sharifah              Chicago Stat          26.57 
 13  Anderson, Geneva                 Texas-Pan Am          26.58 
 14  Scott, Joshlynn                  Chicago Stat          26.64 
 15  Rodriguez, Melissa               Texas-Pan Am          26.79 
 16  Hinojosa, Carolina               Texas-Pan Am          27.48 
 17  Allen, Summer                    Chicago Stat          27.72 
 18  Dugain, Danielle                 Chicago Stat          29.17 
 19  Gaines, Brittane                 Houston Bapt             NT 
 20  Brooks, Jasmine                  Texas-Pan Am             NT 
 21  Avecillas, Diane                 New Jersey I             NT 
 22  Young-Baker, Natalie             Utah Valley              NT 
 
Event 14  Men 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Laryea-Akrong, Allah             Utah Valley           21.18 
  2  Taylor, Nicholas                 Utah Valley           21.75 
  3  Porteous, John                   New Jersey I          21.88 
  4  Provitt, Isaac                   Chicago Stat          22.14 
  5  Christian, Brice                 Houston Bapt          22.44 
  6  Brydson, Jacob                   Utah Valley           22.47 
  7  Johnson, Dijan                   Texas-Pan Am          22.54 
  8  Odom, Tyler                      Chicago Stat          22.61 
  9  Harris, LaDarien                 Houston Bapt          22.65 
 10  Rusch, Logan                     Utah Valley           22.85 
 11  McFarland, Jarell                Houston Bapt          22.86 
 12  Hicks, David                     Houston Bapt          22.96 
 13  Boyd, Brandon                    Houston Bapt          22.99 
 14  Peterson, Jordan                 Utah Valley           23.09 
 15  Moreno, Edgar                    Texas-Pan Am          23.12 
 16  Spears, Dwain                    Texas-Pan Am          23.26 
 17  Scharf, Corey                    Chicago Stat          23.28 
 18  Meyers, James                    New Jersey I          23.87 
 19  Tucker, Denzel                   Chicago Stat          24.75 
 
Event 15  Women Distance Medley
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Houston Baptist  'A'                                12:06.27 
     1) Whitt, Jessica                  2) Whitt, Jamie                   
     3) Guerin, Bria                    4) Kreidie, Hiba                  
  2  Texas-Pan American  'A'                             12:52.94 
     1) Hinojosa, Carolina              2) Martinez, Joanna               
     3) Payton, Daphne                  4) Rodriguez, Rebekah             
  3  Utah Valley  'A'                                          NT 
     1) Gutzman, Celeste                2) Knowles, Krissy                
     3) Gomez, Taylor                   4) Sweatfield, Shaelee            
  4  Chicago State  'A'                                        NT 
     1) Goodman, Cierra                 2) Scott, Jusilya                 
     3) Dugain, Danielle                4) Allen, Summer                  
  5  New Jersey Institute  'A'                                 NT 
     1) Cohen, Catherine                2) Jackson, Kelsey                
     3) Haque, Maryam                   4) Cohen, Ybrahina                
 
Event 16  Men Distance Medley
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Houston Baptist  'A'                                10:03.40 
     1) Aguinaga, Anthony               2) McCullum, Darryl               
     3) Claypool, Jordan                4) Perri, Matt                    
  2  Texas-Pan American  'A'                             10:16.22 
     1) Casse, Martin                   2) MacDonald, Bryan               
     3) Rosalez, Joshua                 4) Flowers, Raymond               
  3  New Jersey Institute  'A'                           10:33.25 
     1) Rizzo, Scott                    2) Brown, Matthew                 
     3) Hamilton, Norman                4) Daudelin, Jonathan             
  4  Utah Valley  'A'                                          NT 
     1) Edmondson, Brandon              2) Eisenhour, Cole                
     3) Smith, Tanner                   4) Dorton, Chris                  
  5  Chicago State  'A'                                        NT 
     1) Chavez, Julian                  2) Adesoye, Agbolade              
     3) McKinney, Samuel                4) Skelding, Brandon              
 
Event 17  Women 1 Mile Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Whitt, Jessica                   Houston Bapt        4:58.70 
  2  Kreidie, Hiba                    Houston Bapt        5:06.03 
  3  Sharp, Darian                    Utah Valley         5:12.09 
  4  Hazel, Bridget                   Utah Valley         5:18.32 
  5  Murray, Harley                   Utah Valley         5:18.75 
  6  Clegg, Mikesell                  Utah Valley         5:18.96 
  7  Chumba, Judith                   Texas-Pan Am        5:20.49 
  8  Sweatfield, Shaelee              Utah Valley         5:21.16 
  9  Cohen, Catherine                 New Jersey I        5:27.15 
 10  Galloso, Robin                   Texas-Pan Am        5:32.18 
 11  Payton, Daphne                   Texas-Pan Am        5:34.84 
 12  Martinez, Joanna                 Texas-Pan Am        5:35.38 
 13  Rodriguez, Rebekah               Texas-Pan Am        5:35.97 
 14  Cohen, Ybrahina                  New Jersey I        5:36.25 
 15  Haque, Maryam                    New Jersey I        5:46.35 
 16  Zamora, Marisa                   Houston Bapt        5:51.00 
 
Event 18  Men 1 Mile Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Perri, Matt                      Houston Bapt        4:06.54 
  2  Casse, Martin                    Texas-Pan Am        4:14.08 
  3  Aguinaga, Anthony                Houston Bapt        4:16.86 
  4  Rondon, Daniel                   New Jersey I        4:18.41 
  5  Montoya, Ulysses                 Houston Bapt        4:22.04 
  6  McCabe, Josh                     Utah Valley         4:22.09 
  7  Dorton, Chris                    Utah Valley         4:23.26 
  8  Monsen, Josh                     Utah Valley         4:23.33 
  9  Edmondson, Brandon               Utah Valley         4:25.52 
 10  Zamora, Javier                   Houston Bapt        4:30.87 
 11  Rosalez, Joshua                  Texas-Pan Am        4:35.85 
 12  Daudelin, Jonathan               New Jersey I        4:36.67 
 13  McKinney, Samuel                 Chicago Stat        4:41.97 
 14  Flowers, Raymond                 Texas-Pan Am        4:42.03 
 15  Martins, Michael                 New Jersey I        4:50.33 
 16  Nashed, Andrew                   New Jersey I        4:54.19 
 17  Skelding, Brandon                Chicago Stat        4:55.32 
 18  Daudelin, Timothy                New Jersey I        4:58.75 
 19  Lamb, Lucas                      New Jersey I        4:58.93 
 20  Badger, Davis                    Houston Bapt        4:59.06 
 21  Muresan, Sergiu                  Chicago Stat             NT 
 22  Noboa, Mario                     Chicago Stat             NT 
 23  Thomas, Moheb                    New Jersey I             NT 
 
Event 19  Women 3000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Sharp, Darian                    Utah Valley        10:11.80 
  2  Kreidie, Hiba                    Houston Bapt       10:22.32 
  3  Chumba, Judith                   Texas-Pan Am       10:23.34 
  4  Gutzman, Celeste                 Utah Valley        10:29.59 
  5  Blackham, Angela                 Utah Valley        10:30.12 
  6  Hazel, Bridget                   Utah Valley        10:35.25 
  7  Marut, Ewelina                   New Jersey I       10:38.77 
  8  Clegg, Mikesell                  Utah Valley        10:50.09 
  9  Murray, Harley                   Utah Valley        10:53.10 
 10  Hollenbach, Breanne              New Jersey I       11:02.49 
 11  Haque, Maryam                    New Jersey I       11:36.69 
 12  Fabian, Tania                    Texas-Pan Am       12:02.65 
 
Event 20  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Perri, Matt                      Houston Bapt        8:23.22 
  2  Aguinaga, Anthony                Houston Bapt        8:36.76 
  3  Serrano, Luis                    Texas-Pan Am        8:44.39 
  4  Baumbach, Christian              New Jersey I        8:52.55 
  5  Butterfield, Macy                Utah Valley         8:54.54 
  6  Emery, Brenden                   Utah Valley         8:55.44 
  7  Chamberlain, Kevin               Utah Valley         8:55.94 
  8  Rizzo, Scott                     New Jersey I        8:56.40 
  9  Edmondson, Brandon               Utah Valley         8:58.59 
 10  Dorton, Chris                    Utah Valley         9:00.93 
 11  Rondon, Daniel                   New Jersey I        9:10.34 
 12  Martins, Michael                 New Jersey I        9:25.07 
 13  Yeremia, Rashley                 Chicago Stat             NT 
 14  Chavez, Julian                   Chicago Stat             NT 
 15  Ibarra, Hansel                   Texas-Pan Am             NT 
 16  McCabe, Josh                     Utah Valley              NT 
 
Event 21  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Houston Baptist  'A'                                 3:53.91 
     1) Bryant, Sharonda                2) Haynes, Kenisa                 
     3) Webb, Roneisha                  4) Pressley, Morgan               
  2  Utah Valley  'A'                                     3:56.34 
     1) Young-Baker, Natalie            2) Sweet, Samantha                
     3) Gomez, Taylor                   4) Paddock, Courtney              
  3  Texas-Pan American  'A'                              3:59.88 
     1) Brooks, Jasmine                 2) Hinojosa, Carolina             
     3) Rodriguez, Melissa              4) Vazquez, Stephanie             
  4  Chicago State  'A'                                   4:03.58 
     1) Wren, Alisha                    2) Goodman, Cierra                
     3) Chitava, Pearl                  4) Scott, Joshlynn                
  5  New Jersey Institute  'A'                            4:30.74 
     1) Chamra, Chelsea                 2) Cohen, Catherine               
     3) Jezewska, Anna                  4) Jackson, Kelsey                
 
Event 22  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Houston Baptist  'A'                                 3:21.69 
     1) Christian, Brice                2) Hicks, David                   
     3) Harris, LaDarien                4) McCullum, Darryl               
  2  Utah Valley  'A'                                     3:21.82 
     1) Brydson, Jacob                  2) Taylor, Nicholas               
     3) Laryea-Akrong, Allah            4) Rusch, Logan                   
  3  Chicago State  'A'                                   3:25.30 
     1) Provitt, Isaac                  2) Scharf, Corey                  
     3) Hicks, Mark                     4) Odom, Tyler                    
  4  New Jersey Institute  'A'                            3:31.30 
     1) Akins, Morgan                   2) Porteous, John                 
     3) Thomas, Moheb                   4) Hamilton, Norman               
 
Event 23  Women Weight Throw 20 lb.
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Davison, Jasmine                 Texas-Pan Am         16.74m 
  2  Penick, Jade                     Houston Bapt         16.06m 
  3  Emerson, Jaya                    Chicago Stat         15.21m 
  4  Anderson, Erika                  Texas-Pan Am         15.13m 
  5  Stegelmeier, Chelsey             Utah Valley          15.05m 
  6  Pincock, Maryn                   Utah Valley          14.32m 
  7  Shaw, Megan                      Texas-Pan Am         13.99m 
  8  Espinoza, Vivian                 Texas-Pan Am         13.92m 
  9  Abadom, Valerie                  Houston Bapt         11.98m 
 10  Martin, Dominique                Chicago Stat         11.83m 
 11  Buck, Erin                       Houston Bapt         11.28m 
 12  Gonzalez, Klarissa               Texas-Pan Am             ND 
 13  Everett, Taylor                  New Jersey I             ND 
 14  Whyte, Jazmyn                    New Jersey I             ND 
 
Event 24  Women Pole Vault
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Garnett, Gately                  Utah Valley              NH 
  2  Smith, Kelly                     New Jersey I             NH 
  3  Shields, Ali                     Utah Valley              NH 
  4  Gunnarson, Breanna               New Jersey I             NH 
  5  Arnold, Alexandra                New Jersey I             NH 
 
Event 25  Men Pole Vault
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Ashton, Michael                  Utah Valley           4.60m 
  2  O'Neal, Riley                    Utah Valley           4.45m 
  3  Pratt, Marcus                    Utah Valley           4.45m 
  4  Wickhamshire, Stephen            Utah Valley           4.10m 
  5  Prebor, Eric                     New Jersey I          3.90m 
  6  Ball, Levi                       Utah Valley           3.80m 
  7  Poppe, Jason                     New Jersey I             NH 
 
Event 26  Women High Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Lingwall, Jessica                Utah Valley           1.60m 
  2  Esplin, Lexie                    Utah Valley           1.56m 
  3  Smith, Kelly                     New Jersey I          1.55m 
  4  Jackson, Kelsey                  New Jersey I          1.55m 
  5  Robertson, Autumn                Utah Valley           1.51m 
  6  Heaton, Mykah                    Utah Valley           1.51m 
  7  Scott, Desiree                   Houston Bapt          1.49m 
  8  Schroeder, Alison                New Jersey I          1.45m 
  9  Arnold, Alexandra                New Jersey I             NH 
 10  Chamra, Chelsea                  New Jersey I             NH 
 11  Van Munster, Sydney              Chicago Stat             NH 
 12  Brooks, Jasmine                  Texas-Pan Am             NH 
 13  Avila, Amy                       Texas-Pan Am             NH 
 
Event 27  Men High Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Rosser, Ty                       Utah Valley           1.86m 
  2  Poppe, Jason                     New Jersey I          1.85m 
  3  Wickhamshire, Stephen            Utah Valley           1.74m 
  4  O'Brien, Shawn                   Houston Bapt          1.73m 
  5  Ashton, Michael                  Utah Valley              NH 
  6  Fick, Garrison                   Houston Bapt             NH 
  7  Okunnu, Saheed                   Houston Bapt             NH 
  8  Akins, Morgan                    New Jersey I             NH 
 
Event 28  Women Long Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Pressley, Morgan                 Houston Bapt          5.71m 
  2  Brooks, Jasmine                  Texas-Pan Am          5.40m 
  3  Esplin, Lexie                    Utah Valley           5.29m 
  4  Juarez, Cassie                   Houston Bapt          5.27m 
  5  Scott, Desiree                   Houston Bapt          5.24m 
  6  Heaton, Mykah                    Utah Valley           5.20m 
  7  Jones, Reagan                    Houston Bapt          5.17m 
  8  Lingwall, Jessica                Utah Valley           5.02m 
  9  Smith, Kelly                     New Jersey I          4.91m 
 10  Schroeder, Alison                New Jersey I          4.64m 
 11  Williams, Leocajuan              Texas-Pan Am             ND 
 12  Jackson, Kelsey                  New Jersey I             ND 
 13  Sacky, Emily                     Houston Bapt             ND 
 14  Barroso, Deandra                 Texas-Pan Am             ND 
 
Event 29  Men Long Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Christian, Brice                 Houston Bapt          6.69m 
  2  Jackson, Kory                    Chicago Stat          6.68m 
  3  Fick, Garrison                   Houston Bapt          6.43m 
  4  Ashton, Michael                  Utah Valley           6.40m 
  5  Jackson, Kameron                 Chicago Stat          6.38m 
  6  Jegede, Emmanuel                 Chicago Stat          6.36m 
  7  Dotson, Darrell                  Houston Bapt          6.31m 
  8  Reyna, Eric                      Texas-Pan Am          6.21m 
  9  Akins, Morgan                    New Jersey I          6.20m 
 10  Poppe, Jason                     New Jersey I          5.99m 
 11  Okunnu, Saheed                   Houston Bapt             ND 
 12  Brydson, Jacob                   Utah Valley              ND 
 13  Porteous, John                   New Jersey I             ND 
 14  Trevino, Alejandro               Texas-Pan Am             ND 
 
Event 30  Women Triple Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Pressley, Morgan                 Houston Bapt         11.41m 
  2  Sacky, Emily                     Houston Bapt         11.14m 
  3  Shields, Ali                     Utah Valley          11.03m 
  4  Lofton, Kourtney                 Houston Bapt         10.56m 
  5  Scott, Desiree                   Houston Bapt         10.53m 
  6  Smith, Kelly                     New Jersey I         10.36m 
  7  Schroeder, Alison                New Jersey I          9.82m 
  8  Williams, Leocajuan              Texas-Pan Am             ND 
  9  Chamra, Chelsea                  New Jersey I             ND 
 
Event 31  Men Triple Jump
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Fick, Garrison                   Houston Bapt         13.93m 
  2  Trevino, Alejandro               Texas-Pan Am         13.90m 
  3  Okunnu, Saheed                   Houston Bapt         13.80m 
  4  Jackson, Kory                    Chicago Stat         13.37m 
  5  Ashton, Michael                  Utah Valley          12.85m 
  6  Poppe, Jason                     New Jersey I         12.81m 
  7  Jackson, Kameron                 Chicago Stat         12.15m 
  8  Ugwuneri, Josh                   New Jersey I         11.79m 
  9  Dotson, Darrell                  Houston Bapt             ND 
 10  O'Brien, Shawn                   Houston Bapt             ND 
 
Event 32  Women Shot Put
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Pincock, Maryn                   Utah Valley          14.81m 
  2  Shaw, Megan                      Texas-Pan Am         13.34m 
  3  Emerson, Jaya                    Chicago Stat         12.93m 
  4  Stegelmeier, Chelsey             Utah Valley          12.17m 
  5  Penick, Jade                     Houston Bapt         12.10m 
  6  Buck, Erin                       Houston Bapt         11.05m 
  7  Lingwall, Jessica                Utah Valley           9.88m 
  8  Van Munster, Sydney              Chicago Stat          9.76m 
  9  Abadom, Valerie                  Houston Bapt          9.61m 
 10  Everett, Taylor                  New Jersey I          9.44m 
 11  Martin, Dominique                Chicago Stat          9.43m 
 12  Williams, Jashae                 Chicago Stat          8.77m 
 13  Williams, Mya                    Chicago Stat          8.62m 
 14  Glover, Tayari                   Chicago Stat          8.41m 
 15  Whyte, Jazmyn                    New Jersey I          8.18m 
 16  Gonzalez, Klarissa               Texas-Pan Am             ND 
 17  Anderson, Erika                  Texas-Pan Am             ND 
 18  Davison, Jasmine                 Texas-Pan Am             ND 
 19  Lozano, Nicole                   Texas-Pan Am             ND 
 
Event 33  Men Shot Put
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Adkins, Jake                     Houston Bapt         15.00m 
  2  Alvarez, Jesus                   Texas-Pan Am         15.00m 
  3  Gilliam, Jarrett                 Houston Bapt         14.28m 
  4  Libe, James                      Texas-Pan Am         13.76m 
  5  Wickhamshire, Stephen            Utah Valley          11.86m 
  6  Das, Rajeet                      New Jersey I          9.92m 
  7  Medrano, Joseph                  Texas-Pan Am             ND 
  8  Jones, Thomas                    Houston Bapt             ND 
  9  Mitchell, Christopher            Chicago Stat             ND 
 10  Ugwuneri, Josh                   New Jersey I             ND 
 11  Loop, Chris                      Houston Bapt             ND 
 
Event 34  Men Weight Throw 35 lb.
===============================================================================
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Alvarez, Jesus                   Texas-Pan Am         17.22m 
  2  Gilliam, Jarrett                 Houston Bapt         15.75m 
  3  Adkins, Jake                     Houston Bapt         15.38m 
  4  Tamez, Chris                     Texas-Pan Am         14.24m 
  5  Medrano, Joseph                  Texas-Pan Am         13.75m 
  6  Ugwuneri, Josh                   New Jersey I          9.10m 
  7  Das, Rajeet                      New Jersey I          7.84m 
  8  Jones, Thomas                    Houston Bapt             ND 
  9  Pratt, Marcus                    Utah Valley              ND 
 10  Libe, James                      Texas-Pan Am             ND 
 11  Loop, Chris                      Houston Bapt             ND 
Post to:  
Post as: 
History for Great West Indoor Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2013 1   2    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1